סיבות לגירושין

סיבות לגירושין

כמי שמלווה מתגרשים ומתגרשות כבר שנים, נוכחתי לדעת שקיימות אינספור סיבות לגירושין, ושלכל אחד יש סיפור ייחודי לרגע שגרם להם להפסיק להתלבט ולפנות לעו"ד. 

עם זאת, מחקרים מראים כי ישנם גורמים שנוטים לחזור בשאלונים של מתגרשים או נמצאים במתאם גבוה עם הסיכוי להתגרש. הם יוצרים מאגר של סיבות נפוצות לגירושין שמעניין להתייחס אליהם ולהציג אותם. 

אטי אברהמי ארז, עו"ד גירושין

אטי אברהמי ארז,
עו"ד גירושין ומשפחה

מצב סוציו אקונומי

מחקרים תוכן אמין
APA- American Psychological Association
Portrait of divorce: Adjustment to marital breakdown, Kitson, G. C. (1992).

מעבר למקור
חקרו זוגות שהתגרשו לגבי סיבות לגירושין שהובילו לפרידה שלהם. הם הראו שזוגות בעלי השכלה והכנסה גבוהים התלוננו על בעיות בתקשורת הזוגית, על חוסר התאמה, על כך שבן או בת הזוג מרוכזים בעצמם או שהערכים ותחומי העניין של כל אחד מהם השתנו לאורך השנים. לעומת זאת, זוגות בעלי הכנסה והשכלה נמוכים התלוננו בעיקר על בעיות כלכליות, הזנחה של עבודות הבית, התמכרויות, התעללות פיזית, או יציאות מרובות של בן הזוג עם החבר'ה.

לחתך הסוציו-אקונומי יש השפעה משמעותית בגירושין. גירושין מביאים איתם ירידה של כ-2 עשירונים ברמת החיים. כיוון שלגירושין יש השלכות כלכליות משמעותיות, זוגות מבצעים הערכה של עד כמה הירידה ברמת החיים עדיפה על פני השארות בנישואין כפי שהם. יש מקרים בהם בני הזוג יעדיפו לא להתגרש אלא להשאר נשואים, פרודים או לפתוח את מערכת היחסים.

 ככל שהחתך הסוציו-אקונומי עולה, הסיבות לגירושין קשורות יותר למערכת היחסים ופחות לצרכים אינסטרומנטליים (כלכליים, פיזיים או חברתיים).

שינויים קיצוניים

שינויים במצב הכלכלי (לדוגמא פשיטת רגל, התעשרות פתאומית או התרסקות של העסק), פיטורין או קידום תובעני שמשנים את השגרה, ילדים שעוזבים את הבית, רילוקיישן או מעבר דירה לעיר מרוחקת, הם דוגמאות לטלטלות משמעותיות שגורמות לבני הזוג לבחון את יציבות הזוגיות ואת הרצון שלהם להשאר בתוך המערכת הזוגית.

סטרס, חוסר במעגלי תמיכה, לחץ כלכלי ושינוי שגרה הם סיבות נפוצות לגירושין. 

בגידות וחוסר נאמנות

בגידות וחוסר נאמנות: מחקרים מראים כי בגידות וחוסר נאמנות הן המנבא החזק ביותר לגירושין בקרב זוגות נשואים, והן נחשבות לסיבות נפוצות לגירושין במחקרים רבים שבדקו זאת. המחקרים תוכן אמין
Binghamton University
Common reasons for divorce, Canales, S.A.,. (2021).

מעבר למקור
שניסו להתחקות אחר הסיבות שהביאה בני זוג לבגוד:

  • פערים במערכת היחסים: פעמים רבות בני זוג שמגיעים למצב הזה מדווחים על פערים במערכת היחסים שאינם ניתנים לגישור – חוסר התאמה, התנגשות בין תכונות אופי והעדר תקשורת, או שעמום וחוסר תקשורת, שמובילים אותם ברבות השנים לחפש נחמה בזרועות אחרים. המחקרים מצאו כי בעוד שנשים מחפשות קרבה רגשית ומושא אהבה, גברים מחפשים סיפוק ומושא מיני.

  • פערים בזמינות: אותו מחקר מראה שכאשר אחד מבני הזוג עובד והשני נשאר בבית, או כאשר אחד עובד שעות מרובות ולשני יש שעות פנאי מרובות, הסיכוי לבגידה עולה.

  • דחייה מינית: המסקנה השלישית של המחקר בנוגע לבגידות היא שבמערכות יחסים ארוכות יש לאורך השנים ירידה בתכיפות יחסי המין. במקרים רבים יש צד שנוח לו עם התכיפות שנוצרה כתוצאה מהשגרה וצד שהיה מעוניין ביותר. בעוד שהירידה בתכיפות היא לא גורם מרכזי לגירושין, דחייה שלילית שכוללת ביקורת או הרתעות מהצעות מיניות היא  (בניגוד לסירוב המלווה בהבעת חיבה או אכפתיות), יוצרת רגשות שליליים כלפי בן או בת הזוג, מעוררת שאלות על בגידה ועל המשך מערכת היחסים.

כדאי לדעת
מחקר תוכן אמין
The Journal of Sex Research
I Swear I Will Never Betray You”: Factors Reported by Spouses as Helping Them Resist Extramarital Sex in Relation to Gender, Marriage Length, and Religiosity, Ziv, I., Lubin, O. B. H., & Asher, S. (2018).

מעבר למקור
שנערך על 313 זוגות ישראלים בשנת 2018 בחן את הקשר בין אורך תקופת הנישואין לבין הסיכוי שבני הזוג יבגדו. המשתתפים שהיו זוגות הטרוסקסואלים הנשואים לפחות שנה, חולקו ל-3 קבוצות: נשואים טריים (פחות מ-5 שנים), נשואים פרק זמן בינוני (6-10 שנים), ונשואים ארוכי טווח (11 שנים ומעלה).

כשמדדו את הקבוצות כמכלול, הקבוצה שדיווחה על הסיכוי הגבוה ביותר לבגידה היתה זו שנמצאת בנישואים ארוכי טווח, בקבוצת פרק הזמן הבינוני נמדד סיכוי נמוך יותר ובקבוצה של הנשואים הטריים דווחו הסיכויים הנמוכים ביותר.

כאשר בחנו את החלוקה בין גברים ונשים, התקבלה תמונה שונה: בעוד שאצל גברים הסיכויים לבגידה גדלו ככל שמשך הנישואין עלה, אצל נשים הסיכוי היה בשיאו דווקא בפרק הזמן הבינוני.

סטטיסטיקות גירושין בישראל מראות כי רוב המתגרשים (54.8%) היו נשואים פרק זמן ארוך לפני שהתגרשו. הנתונים תומכים במחקר כי במקרים רבים עובר פרק זמן משמעותי בין הנקודה שבה הרעיון לבגידה מבשיל אצל אחד מבני הזוג עד שנוצרת הזדמנות או הזדמנויות למימוש. יכול לעבור עוד פרק זמן עד שהבגידה מתגלה ומובילה לפירוק הנישואין או עד שבן הזוג הבוגד בוחר לחשוף אותה, ומשם בין תחילת הליכי הגירושין עד למועד קבלת הגט.


 בגידה היא אחת מהסיבות המובילות לגירושין. עם זאת ועל אף מה שרבים מאמינים לחשוב, מבחינה משפטית להוכחת בגידה אין השפעה מבחינת חלוקת הרכוש בין בני הזוג. 

מה ההשפעה של גירושין עקב בגידה על חלוקת רכוש, מזונות ועוד?

מעורבות ברשתות חברתיות

רוב הסיבות לגירושין הן סיבות שנכונות גם עשרות ומאות שנים אחורה. אבל יש סיבה שהחלה לתפוס תאוצה רק בשני העשורים האחרונים – גירושין שמקורם במעורבות אינטנסיבית מדי של אחד הצדדים ברשתות החברתיות. מחקרים תוכן אמין
Computers in human behavior
Do you have anything to hide? Infidelity-related behaviors on social media sites and marital satisfaction, McDaniel, B. T., Drouin, M., & Cravens, J. D. (2017)

מעבר למקור
מהשנים האחרונות מגלים כי שימוש ברשתות חברתיות עלול ליצור לפעמים משברי זוגיות ובמקרים מסוימים גם להוביל לגירושין.

במחקר מכונן תוכן אמין
Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking
Cheating, breakup, and divorce: Is Facebook use to blame?, Clayton, R. B., Nagurney, A., & Smith, J. R. (2013)

מעבר למקור
בנושא נמצא מתאם גבוה בין שימוש רב בפייסבוק לבין גירושין בגידות (רגשיות ופיזיות) ופרידות. במחקר המשך תוכן אמין
Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking
The third wheel: The impact of Twitter use on relationship infidelity and divorce, Clayton, R. B. (2014)

מעבר למקור
שערכו החוקרים לגבי טוויטר נמצא גם כן מתאם בין שימוש מרובה באפליקציה לעתידה העגום של מערכת היחסים. מחקר שלישי תוכן אמין
Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking
Instagram unfiltered: Exploring associations of body image satisfaction, Instagram selfie posting, and negative romantic relationship outcomes, Ridgway, J. L., & Clayton, R. B. (2016)

מעבר למקור
שלהם מצא שמשתמשי אינסטגרם נמצאים אף הם בסיכון גבוה יותר לגירושין: המחקר בדק משתמשי אינסטגרם שנוהגים להעלות תמונות סלפי וגילה שמדובר בפעולה שיוצרת חיכוכים בזוגיות לגבי התמונות שעולות ומעוררת קנאה בתשומת הלב שניתנת לתמונה על ידי אחרים, מערבת ביקורת על התגובות שהתקבלו ועל התגובות למגיבים, ואף עלולה להביא לכדי בגידות ופרידה.   

רשתות חברתיות הן סיכון לזוגיות כאשר יש סיבה להסתיר את המתרחש בהן: כאשר משתמשים בהם לחפש פרטנרים חלופיים או לפרוק תסכולים על הזוגיות

אלימות במשפחה והתמכרויות

אלימות מילולית, פיזית, כלכלית או גזלייטינג (נרנור) הן סיבות לגירושין מהמוצדקות שישנן. אך מי שנמצא תחת שליטתו של בן זוג מתעלל מוצא את עצמו חושש לעזוב על אף הרצון העז לעשות זאת.

על פי מחקר שנערך, תוכן אמין
Journal of family issues
People's reasons for divorcing: Gender, social class, the life course, and adjustment, Amato, P. R., & Previti, D. (2003)

מעבר למקור
הסיכוי שבני זוג שחווים אלימות במשפחה יעזו להתגרש גדל כאשר יש להם ילדים. הרצון להגן על הילדים ולהבטיח שהם לא יסבלו גם כן, מעודד את ההורה לשבור את המעגל ולהגיש את התביעה. בנוסף, אם בן הזוג שחווה התעללות עובד באופן מסודר ומרוויח חלק משמעותי מהכנסות הבית, הדבר מגדיל את הסיכוי שלו להתגרש.

גם במקרה בו אחד מבני הזוג סובל מהתמכרויות להימורים, לאלכוהול, לסמים וכד', נוכחותם של ילדים מגדילה את הסיכוי לגירושין לצורך הגנה עליהם.

ילדים מגדילים את הסיכוי לגירושין ולחיים חדשים עבור זוגות החולקים את חייהם עם בני זוג מתעללים או סובלים מהתמכרויות 

גרושים במעגל החברתי

לקשרים הקרובים יש השפעה על הסיכוי להתגרש. חוקרים מצאו תוכן אמין
Social Forces
Breaking up is hard to do, unless everyone else is doing it too: Social network effects on divorce in a longitudinal sample, McDermott, R., Fowler, J. H., & Christakis, N. A. (2013)

מעבר למקור
שאם בקבוצת הייחוס של בני הזוג יש קרובי משפחה או חברי גרושים, גדל הסיכוי שלהם לבחור באופציה להתגרש, כאשר הם מתלבטים בנושא. הסיבה לכך היא שחברים אלו נותנים לבני הזוג הצצה לחיים "אחרי" ומספקים מעגל תמיכה ואפשרות להכיר גרושים אחרים.

 חברים וקרובי משפחה גרושים במעגלים החברתיים, מגדילים את הסיכוי של המתלבטים לבחור בגירושין

צרו קשר בטלפון
03-5669002 או בטופס:

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

איך מתחילים הליך גירושין - האם להתגרש?

איך מתחילים הליך גירושין?

ההחלטה להתגרש היא הצעד הראשון בתהליך שנקרא גירושין. לפעמים זו אפילו לא החלטה ממש, אלא גישוש שמטרתו לברר האם באמת נכון לך להתגרש, איך מתחילים הליך גירושין ואיך עושים בו את הבחירות הנכונות עבורך?

להמשך קריאה >>
גירושין עקב בגידה

גירושין עקב בגידה

גירושין עקב בגידה מעלים שאלות וחששות בנוגע להשפעות הבגידה בתהליך הגירושין – על חלוקת הרכוש, על קביעת המשמורת על גובה המזונות ועוד. במאמר זה אסבירהאם יש השלכות לבגידה בגירושין, מה אישה בוגדת מפסידה בגירושין ומה מפסיד גבר בוגד?

להמשך קריאה >>
עילות גירושין

עילות גירושין

עילות גירושין הן רשימה מוגדרת של סיבות שבית הדין הרבני מגדיר כראויות ולגיטימיות לסיום נישואין. הצורך בהן עולה כאשר רק אחד הצדדים רוצה גט וקיומן משמש לצורך כפיית הגט או חיובו.

להמשך קריאה >>

סיבות לגירושין

צרו קשר

צרו קשר בטלפון 03-5669002 או בטופס: