התנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה

מהי התנגדות לצוואה?

התנגדות לצוואה היא תביעה משפטית העוצרת את הליך הבקשה לקיום צו צוואה. ישנו חלון הזדמנויות מוגבל להגיש את הבקשה ומספר מוגבל של עילות התנגדות המצדיקות את הגשת ההתנגדות. הגשת ההתנגדות מעבירה את ההליך מרשם הירושות אל בית המשפט לענייני משפחה ומחייבת ייצוג של עורך דין.

 

מי יכול להגיש התנגדות לקיום צוואה?

סעיף 67 לחוק הירושה תוכן אמין
נבו – מאגר הפסיקה, החקיקה והספרות המשפטית הגדול בישראל
סעיף 67 לחוק הירושה, התשכ"ה – 1965

מעבר למקור
אומר כי כל המעוניין בדבר רשאי להגיש התנגדות לרשם לעניני ירושה תוך הזמן שנקבע וכל עוד לא ניתן הצו. כיוון שמטרת בית המשפט היא לאשר ככל האפשר את צוואתו האחרונה של הנפטר, השאיפה היא לצמצם את המקרים בהם כל אדם יכול לעצור את תהליך קיום הצוואה.

בפסיקת ביהמ"ש העליון בתיק רע"א 3154/94 תוכן אמין
נבו – מאגר הפסיקה, החקיקה והספרות המשפטית הגדול בישראל
רע"א 3154/94‏ ‎הילאנה כמאל עאסי‏‎ ‎נ' חביב עאסי ואח'‏, פ'"ד מט(2) 250, 253.

מעבר למקור
, הוגדר המושג "מעוניין בדבר" המגדיר מי יכול להגיש התנגדות לצוואה: עליו להיות חלק מצוואה (קודמת, מאוחרת או נוכחית) ובעל הנאה (ישירה או עקיפה) מן העזבון.

מיהו מעוניין בדבר?

  • יורש פוטנציאלי שהיה מקבל חלק מעזבונו של המנוח לפי חוק הירושה, לולא היתה צוואה.
  • יורש פוטנציאלי שנכלל בצוואה קודמת לצוואה הנוכחית.
  • יורש פוטנציאלי שנכלל בצוואה מאוחרת יותר שלא הופקדה.
  • יורש שנכלל בצוואה הנוכחית שעבורה הוצאה בקשת צו קיום צוואה.
  • ידוע/ה בציבור, מכח סעיף 55 לחוק הירושה.
  • כאשר היורש הפוטנציאלי בצוואה נפטר, מי שזכאי לרשת אותו לפי חוק הצוואה (יורש אחר יורש).
  • גופים שונים כגון האפוטרופוס הכללי, יכולים להתנגד לצו קיום צוואה.

מה חשוב לדעת על הגשת התנגדות לצו קיום צוואה?

הזדמנות אחת: הגשת התנגדות לצו קיום צוואה מערערת את הסדר הקיים: היא מפריעה למימוש רצונו של המנוח ומכוונת אצבע מאשימה כלפי יורשים פוטנציאליים. על אף שמדובר בהליך מטלטל רגשית לכל הצדדים המעורבים בו, יש רק הזדמנות אחת להגיש התנגדות, ובתי המשפט אינם מסתכלים בעין יפה על הגשת תיקונים לבקשה. מומלץ להגיש את הבקשה רק לאחר התייעצות עם עו"ד שעבר על העובדות המצויות בידכם ומצא עילה להתנגדות.

חובת ההוכחה על המתנגד: ברוב המקרים, צוואה קיימת תמומש גם אם נפלו בה טעויות וגם כאשר היו למנוח בעיות בריאותיות שונות. יש צורך להוכיח כי התקיימו עילות התנגדות לצוואה כדי להביא לאי מימושה.
אילו עילות התנגדות לצוואה ישנן? >> 

לוחות הזמנים: הגשת בקשה לצו קיום צוואה מחייבת להודיע לכל היורשים על הגשת הבקשה. מרגע שהוגשה הבקשה וההודעה על כך התפרסמה על ידי רשם הירושות בעיתונות וברשומות, יש לבני משפחה המעוניינים להגיש התנגדות 14 ימים לעשות זאת. ניתן לבקש הארכות מועד לבקשת ההתנגדות, אך מספר האישורים מוגבל וסופי.

עלויות: ישנה אגרה על הגשת ההתנגדות בסך של 1,010 ₪. יש להוסיף על כך את עלויות הייצוג המשפטי בהליך מורכב על ידי עורך דין בעל ניסיון בהליכי התנגדות לצוואה, המגיעות לכדי עשרות אלפי שקלים.

מסמכים נדרשים: כדי להגיש את ההתנגדות יש צורך בתצהיר בחתימתו של מגיש הבקשה, שאומת על ידי עו"ד. כמו כן, נדרשים מסמכים שתומכים בבקשה – צוואות קודמות המראות כוונה לחלוקה שונה בין היורשים, מסמכים רפואיים המעידים על מצבו של המוריש בעת החתימה על הצוואה, ועדויות נוספות התומכות בטענות.

איך מגישים? הגשת ההתנגדות יכולה להתבצע דרך המערכת המקוונת באתר רשם הירושות, או בהגשה פיזית ללשכת הרשם במחוז אליו היה שייך המוריש.

שלבי ההתנגדות: לאחר הגשת כתב ההתנגדות לרשם הירושות, הבקשה לצו הירושה וההתנגדות עוברים אל ביהמ"ש לענייני משפחה. במסגרת ההליך, ההתנגדות שהוגשה הופכת להיות כתב תביעה. מבקש הצוואה יתבקש להגן עליה ולהמציא כתב תגובה להתנגדות. בשלב הראשון יתאפשר לצדדים לבחון האם ברצונם לנסות ולפתור את הסכסוך ביניהם באמצעות גישור. אם הגישור לא יצליח, ייקבע דיון הוכחות בו יציגו הצדדים את העדויות שלהם בנוגע לתוקף הצוואה ובסופם יקבלו פסק דין.   

מה קורה אם הבקשה מתקבלת? אם קיימת צוואה חלופית, בית המשפט יבחן האם היא כשרה וקבילה להחליף את הצוואה עליה הוגשה ההתנגדות. אם לא קיימת צוואה חלופית, הירושה תחולק בין היורשים לפי דין. במקרים מסוימים (למשל כאשר יש הוראה סתומה) ייתכן שיבוטלו רק סעיפים ספציפיים מתוך הצוואה והשאר יקויים כלשונו.

כדאי לדעת
לפני שמגישים התנגדות לירושה, כדאי לבחון האם החלופה שעשויה להתקבל (למשל ירושה על פי דין או חלוקה לפי צוואה חלופית) מיטיבה עם מגיש הבקשה, ביחס לחלקו בבקשה המקורית.

התנגדות לייפוי כח מתמשך כרקע להתנגדות לצוואה

אם ההתנגדות לצוואה נעשית על רקע השפעה בלתי הוגנת, יש מקרים שבהם ניתן להגיש את ההתנגדות עוד לפני שהוגשה בקשה לצו קיום צוואה. כך למשל, אם ההורה חתם על ייפוי כח מתמשך ומיופה הכח הוא מקור ההשפעה הבלתי הוגנת, ייתכן כי טובתו של ההורה נמצאת בסיכון, כמו גם הנכסים וההון המשפחתיים.

במקרה כזה ניתן להגיש התנגדות לייפוי כח מתמשך ולבקש לפסול את ייפוי הכח לאותו מיופה. אם ההתנגדות תתקבל, כאשר הצוואה תתגלה הנתונים הללו יילקחו בחשבון כאשר תוגש התנגדות לה.  

התנגדות לצוואה במשרד עו"ד אטי אברהמי ארז:

אטי אברהמי ארז עורכת דין התנגדות לצוואה

ההחלטה על הגשת התנגדות לצוואה היא לא עניין פשוט עבורך: היא לא מאפשרת לך לעמוד מנגד ולתת לצוואה שנוצרה באי צדק להתקיים, ומנגד היא יוצרת קרע במשפחה שלך.

כיוון שהמחוקק שואף לקיים את צוואתו של המנוח, הנצחון בהליך התנגדות לצוואה הוא תוצר של הבנה מעמיקה בחוק ובפסיקה על דקויותיו. לא כל עורך דין שכותב ירושות וצוואות יכול לייצג אותך בהליך כזה. הידע והניסיון שצברתי במשך השנים, מאפשרים לי להעריך כבר בשלב קבלת הנתונים את סבירות ההצלחה בתיק.

כעו"ד בעלת ניסיון רב בהגשת התנגדויות לצוואה, אני מלווה את לקוחותי בתהליך זה ברגישות רבה: אני נותנת ללקוחותי את הכלים לשמור על סכסוך הירושה בעצימות נמוכה כך שיוכלו לשקם את הקשר עם הצד השני בהמשך ויחסכו מהם חרטות מיותרות.

לעו"ד אטי אברהמי-ארז ניסיון רב בהגשת התנגדויות לצוואה וייצוג מתנגדים לצוואה בבתי משפט לענייני משפחה. משרדה מדורג בדירוג BDI בקטגורית מעמד אישי גם הודות לייצוג בתיקים מורכבים אלו.

צרו קשר בטלפון
03-5669002 או בטופס:

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה

צו קיום צוואה נועד לאשר את צוואת הנפטר. קראו מי יכול להגיש את הבקשה לקבלו ומה התהליך, כיצד ניתן להתנגד לקיום צוואה והאם נחוץ עורך דין להוצאת הצו?

להמשך קריאה >>
ביטול צוואה

ביטול צוואה

איך מתבצע ביטול צוואה על ידי המצווה עבור צוואה רגילה והדדית? מה העילות הנדרשות עבור יורשים פוטנציאלים כדי לבטל צוואה או ביטול מקצת צוואה?

להמשך קריאה >>

התנגדות לצוואה

צרו קשר

צרו קשר בטלפון 03-5669002 או בטופס: