גירושין בהסכמה

גירושין בהסכמה

אם שניכם מעוניינים בגירושין ומחפשים הליך גירושין מהיר, ההמלצה שלי אליכם היא לשקול גירושים בהסכמה. זהו הליך שדורש שיתוף פעולה בין בני הזוג ויכולת לגשר על מחלוקות, אך היתרונות שלו רבים – הוא מאפשר לקצר תהליכים, לחסוך בעלויות ולהגיע להסכמות שמתאימות להרגלי החיים ולאופי שלכם ולא נגזרות מתוך התבנית המקובלת.

אטי אברהמי ארז, עו"ד גירושין

אטי אברהמי ארז,
עו"ד גירושין ומשפחה

למי תהליך גירושין בהסכמה מתאים?


זוגות ללא ילדים:

שתי סוגיות מרכזיות בתהליך גירושין הן סוגיות מזונות הילדים והמשמורת. אם אתם מתגרשים כאשר אין לכם ילדים, הנושא העיקרי שנמצא במחלוקת הוא חלוקת הרכוש.

באילו מקרים כדאי לכם לקחת עורך דין גירושין? אם צברתם רכוש משותף רב או מנגד – אם אתם שקועים עמוק בחובות, אם לאחד מכם או לשניכם יש עסק ולא ערכתם הסכם ממון, אם אחד מכם או שניכם הייטקיסטים ובבעלותכם מניות, אופציות או בעלות על החברה.

גירושין בהסכמה הם פתרון אידיאלי לזוגות ללא ילדים. הם מאפשרים לחלק במהירות את הרכוש המשותף בין בני הזוג ולהמשיך הלאה לפרק ב' בחיים. 

בעלי הסכם ממון:

חתמתם על הסכם ממון לפני נישואין או לאחר נישואין? כדאי לכם לבחור במסלול גירושין בהסכמה ולהפוך את הסכם הממון שלכם להסכם גירושין במהירות ובקלות.

אם בני הזוג מסכימים על תוכנו של הסכם הממון, הם יכולים להפוך אותו בקלות להסכם גירושין בהסכמה ולהתגרש בקלות ובמהירות. 

זוגות שמעוניניים לעגן ביניהם תכנונים אידיאולוגיים או ארוכי טווח:

בהסכם גירושין לא נהוג להכניס החלטות עקרוניות ואידיאולוגיות לגבי אופן גידול הילדים. כאשר פרצה הקורונה, הורים גרושים רבים מצאו את עצמם בויכוחים ואפילו במחלוקות משפטיות בנושאי חיסון הילדים כיוון שהסכם הגירושין לא כלל התייחסות לנושא.

גם נושאים כמו תזונת הילדים (החל מאכילה בריאה ועד אידיאולוגיות תזונתיות כגון צמחונות או טבעונות), או חסכון לטובת מימון לימודים אקדמיים לא מקבלים מענה במסגרת הסכמי גירושין סטנדרטיים ושופטים לא יתנו אליהם את הדעת אם הם יופיעו בהסכם גירושין רגיל.

בקטגוריה הזו נמצאים גם זוגות שרוצים לחרוג מהמקובל בנושאי משמורת ילדים והסדרי שהייה – אם העבודה של אחד מבני הזוג אינה מאפשרת את הסדרי המשמורת הרגילים או בני הזוג מאמינים שהתזוזות התכופות בין בתים יפגעו בילדים, הם יכולים ליצור לעצמם הסדרי משמורת שמתאימים ספציפית להם ומקובלים על שניהם. 

גירושין בהסכמה יוצרים אפשרות עבור בני הזוג לקבוע את סט הכללים המחייבים שנכונים להם. הם יכולים להחליט בהם החלטות לטווח הארוך, לדבר על נושאים שאינם "מקובלים" ולהגיע להסכמות שמתאימות להם באופן אישי ויחייבו את שניהם.

אם יש נושאים שהם מעבר לענייני משמורת, מזונות ורכוש שמהותיים לבני הזוג, והם מעוניינים שיופיעו בהסכם מחייב – ייתכן שכדאי להם לשקול גירושין בהסכמה. 

זוגות שמתגרשים בתקשורת טובה או מסוגלים לגשר על הפערים:

בסופו של דבר השאיפה של כל זוג, בעיקר כאלו שהם הורים לילדים, היא לשמור על תקשורת טובה ביניהם. ביום שאחרי הגירושין הם יצטרכו להמשיך ולהיות בקשר די רציף בכל הנוגע לילדים והם אפילו ייפגשו באירועים מסוימים.

אם הם יצליחו למצוא את הגשר להדברות כבר בתהליך הגירושין, כמות המשקעים שיישארו ביניהם תהיה קטנה יותר וההשפעה השלילית של הגירושין על הילדים תקטן.

חשוב לכם לצמצם את הפגיעה מהגירושין על הילדים? גירושין בהסכמה הם הדרך שיוצרת הכי פחות משקעים בין בני הזוג ומחזקת את התקשורת ביניהם.

איך מתבצע ההליך?

בני הזוג מגבשים הסכם גירושין הכולל את ההסכמות שלהם בנושאי חלוקת רכוש, משמורת ילדים וזמני שהות, מזונות ילדים וכל נושא נוסף שעקרוני מבחינתם. ההסכם יכול להערך עצמאית, או בתיווך מגשר גירושין או עו"ד גירושין המסייע לשני הצדדים.

לאחר גיבוש הסכם גירושין עליהם להגיש אותו לבית המשפט לענייני משפחה ולקבל תוקף של פסק דין עבורו. עם ההסכם המאושר בני הזוג יכולים לפנות לבית הדין הרבני ( = הרבנות), לשלם את האגרה עבור בקשה מוסכמת לגירושין ולבקש לקבוע מועד לטקס סידור גט.

לצורך סידור הגט, כל אחד מבני הזוג יצטרך להגיע אל בית הדין הרבני בליווי הורה, אח/ות או חבר ילדות. הם יצטרכו להביא איתם בנוסף להסכם הגירושין: תעודת זהות עם ספח, תמונות פספורט, ואת הכתובה ותעודת הנישואין. לאחר אימות הפרטים ייכתב הגט ויימסר לידי האישה. לאחר תשלום האגרה, בני הזוג יקבלו תעודת גירושין.

האם ניתן לערוך הסכם גירושין בהסכמה ללא עורך דין?

מבחינה טכנית וחוקית אפשר לערוך הסכם גירושין בהסכמה ללא סיועו של עורך דין. אמנם מדובר בחסכון בעלויות בטווח הקצר, אבל העלות במקרה שבו בני הזוג לא כיסו את כל התרחישים או לא צפו מצבים עלולה להיות יקרה יותר משכר הטרחה של עורך הדין:

  • עורך דין גירושין ידע להכניס להסכם מצבים שעשויים להתעורר בעתיד ודורשים התייחסות במועד חתימת ההסכם. (למשל כיסוי טיפולים אורתודנטיים יקרים, מימון טיול הבר מצווה וכו')
  • העברת נכסים בין בני זוג לא מסתיימת רק בהחלטה שבהסכם ביניהם. יש לה השלכות מיסוי ויש צורך לנהל את ענייני הרישום בטאבו כדי לתת לה תוקף. ללא מעורבות עורך דין, בני הזוג יכולים למצוא את עצמם משלמים מס מיותר או לא משלימים רישומים נדרשים שיכולים ליצור בעיות במכירת הדירה.
  • ויתור על זכויות: ישנן זכויות בגירושין שהן יותר קשות לחלוקה כגון נכסי קריירה ומוניטין, ואפילו חלוקת זכויות סוציאליות או פנסיה היא לא עניין ברור מאליו. הדבר אפילו מסובך יותר אם אחד מבני הזוג ויתר על קריירה בכלל או לכמה שנים כדי לגדל ילדים ובני הזוג אינם נמצאים בעמדה מקצועית שווה.
  • היכרות עם פרמטרים שמשפיעים על גובה המזונות: קביעת גובה מזונות ילדים הוא עניין מורכב אפילו עבור שופטים ודיינים וישנם פרמטרים רבים שמשפיעים עליו. כאשר שני בני הזוג מחליטים על הסכום לבדם, הם עלולים לא להכיר את חלק מהשיקולים שמשפיעים על גובה המזונות כמו למשל סעיפי צרכים מיוחדים.
  • עדכון צוואות: אם לבני הזוג היו צוואות שנכתבו לפני הגירושין, להחלטה שלהם להתגרש תהיה השפעה על קביעת היורשים. גם כאן חשוב להבחין האם הצוואה היא של מוריש יחיד או של שני בני הזוג יחד: כדי לבטל צוואה של מוריש יחיד יש להחליף אותה בצוואה חדשה ומעודכנת, וכדי לבטל צוואה הדדית יש לקבל את הסכמת הצדדים בכתב לביטול.  

צרו קשר בטלפון
03-5669002 או בטופס:

אולי יעניין אותך לקרוא גם על:

נכסי קריירה ומוניטין ופערי השתכרות

נכסי קריירה, מוניטין ופערי השתכרות

אחת הסוגיות הסבוכות בחלוקת הרכוש בגירושין היא חלוקתם של נכסי קריירה ומוניטין. בסוגיה זו נבחנות שאלות מהותיות כמו למשל האם המוניטין של העסק שייך למותג או לבעל העסק? לפי מה נקבע פוטנציאל השווי של העסק? כיצד מחשבים פערי השתכרות ומוכיחים שאחד מבני הזוג הקריב את הקריירה שלו למען האחר, וכן הלאה?

להמשך קריאה >>
איך מתחילים הליך גירושין - האם להתגרש?

איך מתחילים הליך גירושין?

ההחלטה להתגרש היא הצעד הראשון בתהליך שנקרא גירושין. לפעמים זו אפילו לא החלטה ממש, אלא גישוש שמטרתו לברר האם באמת נכון לך להתגרש, איך מתחילים הליך גירושין ואיך עושים בו את הבחירות הנכונות עבורך?

להמשך קריאה >>
מזונות ילדים

מזונות ילדים

לאורך השנים ניתנו פסיקות לגבי סכומי מזונות הילדים אותם נדרש האב לשלם, הוקמה וועדה ממשלתית במטרה לבחון מהי עלות גידול ילד בישראל, ונפסקה הלכה תקדימית לגבי מזונות ילדים של בעלי שכר דומה החולקים משמורת משותפת. ועל אף כל אלו, מזונות ילדים נשארו מהסוגיות הסבוכות ביותר בדיני משפחה.

להמשך קריאה >>

גירושין בהסכמה

צרו קשר

צרו קשר בטלפון 03-5669002 או בטופס: